Albă ca Zăpada și cele 7 mineriade

Realizat de Cornel Mihalache și difuzat de TVR, filmul documentar Albă ca Zăpada și cele 7 mineriade intră în culisele celor mai agresive mișcări sociale din istoria contemporană a României.

Mineriadele au fost mișcări de scurtă durată, de natură violentă, care au bulversat de fiecare dată spațiul politic și social românesc. Diferite între ele ca motivații, scopuri, perioadă și mod de desfășurare, toate mineriadele au avut ca element comun deplasarea minerilor din Valea Jiului spre capitala României.

Albă ca Zăpada și cele 7 mineriade arată cum participanții la violențe, fiind dezinformați și manipulați de liderii politici sau sindicali care aveau scopuri situate în sfera spațiului politic, au servit de fiecare dată, cu sau fără voie, scopuri diferite de interesele masei de muncitori din care făceau parte.

9.25

Nota: 9.25/10 din 4 voturi

Alte filme interesante

Buncărele secrete ale Mafiei

2013
10

O incursiune fascinantă în lumea ’Ndrangheta, o mafie născută în exil, crescută în umbră și devenită un imperiu global al crimei.

Fata care s-a transformat în trei băieți

2012
10

Un caz tulburător de trădare, manipulare și identități false: fata care s-a transformat în trei băieți pentru a-și seduce prietenele.

Apartamentele-sicriu din Hong Kong

2024
9.64

În spatele vitrinelor strălucitoare, Hong Kong ascunde o realitate dură: oameni care trăiesc în cuști de locuit.

România în ’89: Frica și speranța dinaintea Revoluției

1989
8

Filmat pe ascuns, documentarul te invită într-o călătorie în timp, în 1989, cu câteva zile înainte de izbucnirea Revoluției.

>