Iberia sălbatică: Iarna explorează frumusețile unice ale Peninsulei Iberice și schimbările resimțite de animale și plante odată cu instalarea iernii.
A venit iarna. Peste numai patru zile, va fi Crăciunul. Zilnic, în zori, gerul anunță sosirea iernii în Peninsula Iberică și omoară ciupercile toamnei. Viața e în stare latentă în copacii din Spania și Portugalia, din cauza frigului.
Am trecut de la nuanțele ruginii ale frunzelor din timpul toamnei, la griul crengilor golașe și la cerul plumburiu. Soarele, care răzbate prin nori sau prin ceață în unele zile, nu se înalță prea sus deasupra orizontului. De aceea e mai frig, iar temperaturile pot scădea sub -20 de grade Celsius, de pildă în provincia aragoneză Teruel.