Nikola Tesla a fost un inventator, medic și inginer cunoscut în toată lumea. Tesla e privit ca unul dintre cei mai importanți inoatori din istorie. Dar a fost văzut și ca un savant excentric, remarcându-se prin experimentele sale bizare. Nikola Tesla a contribuit într-o măsură însemnată la progresul din robotică, balistică, primele computere, fizica nucleară și fizica teoretică.
În ultimii ani de viață, inventatorul s-a remarcat ca un savant excentric, lansând ipoteze îndrăznețe despre posibile descoperiri științifice. Multe din patentele sale au fost folosite, nu fără controverse, pentru a susține diferite pseudoștiințe, teorii despre OZN-uri și ocultismul New Age. Admiratorii contemporani ai lui Tesla l-au supranumit „omul care a inventat secolul XX”.
La finalul secolului XIX, era în toi o luptă crâncenă pentru controlul asupra energiei de pe Pământ. Luând parte cu nerușinare la atacuri murdare, unele dintre cele mai respectabile personaje ale istoriei sunau goarna războiului. Printre acestea, inventatorul Thomas Edison și magnatul J. P. Morgan.
În acest foc încrucișat a fost prins probabil cel mai mare inventator al tuturor timpurilor. Este vorba despre omul care a reușit să capteze energia Cascadei Niagara și care a pus la punct tehnologia care face astăzi posibilă alimentarea locuințelor cu energie electrică. Nikola Tesla susținea că deține secretele unei tehnologii care ar fi putut furniza energie gratuită pentru toată lumea.
A avut Nikola Tesla acces la o astfel de tehnologie?
genial !!! si infricosator !!! deoarece omenirea mai are un drum lung de strabatut pentru a ajuge la varsta maturitatii,cand aceste descoperiri vor fi folosite doar in scop benefic …
Draga GABI, probabil erai in ultima ta zi de viata cand scriai aceste lucruri.Ti-am aprins o lumanare pentru ca este ultimul lucru pe care pot sa il mai fac pentru tine.Am ramas fara tine si imi pare tare rau.Sper ca acolo este mai bine si esti mai fericita si mai linistita.A ta veriosoara ADU
suntem condusi toti de pe glob,ceia ce noi descoperim altii au descoperit de cativa anii bunii si suntem condusii de ieii
Energia electrica principala sursa care pune in functie aparate electrice,motoare
masini,etc dar tot in numele banului. In general cica oameni cred intr-un dumnezeu ce-ar fi daca dumnezeu ne-ar cere bani pentru soarele care ne da lumina,caldura energie,sau ne-ar cere bani pt apa,pentru aerul pe care respiram,sau pt ca ne-a dat viata. Oamenii in loc sa colaboreze intre ei pt binele tuturor ei nu fac decat sa se insele unii pe altii,sa-si exploateze semenii prin sclavie,ori sa se ucida intre ei in razboaie.Halal
exista o vorba…DUMNEZEU BANUL…cred ca am spus tot…
Tocmai, igorantilor, Tesla a descoperit ca nu cere nimeni bani si noi suntem cei care ne inselam intre noi. Si voi in ignoranta voastra confundati religia cu credinta sau judecati anumiti preoti, care vor plati la un moment dat pentru ce au facut, dar nu e treaba mea asta, nu mai pot eu dormi la noapte, pentru ca unii preoti fac bani. F bine, nu i mi-i ia pe ai mei, dar voi daca sunteti avari, sunteti si prosti. Cititi ce spunea Tesla macar ca sa nu muriti prosti, despre Dumnezeu si cum a ajuns el sa faca „legaturile” ca sa ajunga ce a ajuns : „The gift of mental power comes from God, Divine Being, and if we
concentrate our minds on that truth, we become in tune with this great
power. My Mother had taught me to seek all truth in the Bible; therefore
I devoted the next few months to the study of this work”
Am citit acum cativa ani ca tatal lui Tesla era preot si ca se numea Teslea.
Din pacate nu stiu unde…
In familie se vorbea romaneste, si se spunea ca avea origine romana…
Mai stie cineva despre asta?
Cu stima,
GC
Tatal sau a fost preot, si avea origini istro române , iar mama sa era pe jumătate româncă.
Tatal- Drăghici Milutin…mama Gica.istro-romani. Teslea-porecla schimbata cand a emigrat in Tesla.Nascut in satul Smilijan-Croatia- la 1856.