Rebelul fără pauză: Noam Chomsky

Titlu original: Noam Chomsky: Rebel Without a Pause

„Rebelul fără pauză” a fost filmat în 2003, la declanșarea Războiului din Irak, și ne dezvăluie personalitatea lingvistului și activistului Noam Chomsky. Acesta vorbește despre starea lumii actuale, despre conflictul din Irak, atentatele teroriste de la 11 septembrie 2001, războiul împotriva terorismului, manipularea şi controlul exercitate de mass-media, activismul social și politica externă a SUA.

Interviurile și prelegerile susținute de Chomsky sunt intercalate cu interviuri cu soția și cu managerul său, care vorbesc despre lucrurile care îl motivează pe Chomsky și despre cum este acesta în viața de zi cu zi.

8.47

Nota: 8.47/10 din 19 voturi

Alte filme interesante

Ayrton Senna: Povestea unui mare campion

2010
8.6

Un documentar despre Ayrton Senna, de la debutul în Formula 1 la moartea tragică și transformarea într-o legendă venerată în întreaga lume.

„Domnul cu papion” – Povestea lui Ion Rațiu

2008
8.17

Filmul prezintă destinul extraordinar al lui Ion Rațiu: luptătorul neobosit din exil ce a sfidat regimul comunist timp de aproape 50 de ani.

Oameni care au fost… Mareșal Alexandru Averescu

2001
9.67

Documentarul explorează viața și cariera excepțională a lui Alexandru Averescu, un om cu un impact semnificativ asupra istoriei României.

Maresalul Alexandru Averescu

Inima nomadă a Marii Uniri

2019
8.91

Filmul este dedicat reginei Maria, unul dintre cei mai iubiți monarhi, care a avut o contribuție decisivă la recunoașterea României reîntregite.

inima nomada a marii uniri
>