Capcana – Revoltele anti-Voronin din 2009

Este un film documentar despre revoltele ce au avut loc în Republica Moldova la 7 aprilie 2009. Filmul a fost montat la OWH Studio, în regia Leontinei Vatamanu. Subiectul central al documentarului vizează trăirile membrilor familiei Boboc, ale părinţilor, dar şi ale soţiei şi fiului său de doi ani, care a învăţat cuvântul „tata” privind la televizor imaginile în care apare tatăl său… în sicriu.
Scenariu şi Regie: Leontina Vatamanu, Ion Terguţă Producţie: Virgil Mărgineanu.

6.33

Nota: 6.33/10 din 9 voturi

Alte filme interesante

Mierea nebunilor: Culegătorii de miere halucinogenă

2013
10

Cunoscută ca „miere nebună” sau „mierea nebunilor”, substanța halucinogenă este produsă de cele mai mari albine sălbatice din lume.

De ce trăim de azi pe mâine

2022
8.41

De ce trăim de azi pe mâine explorează traumele economice din ultimele cinci decenii care au modelat profund mentalitatea românilor.

Dictatură, paranoia, foamete: Bun venit în Coreea de Nord!

2010
9

Mai mulți turiști francezi decid să plătească 8.500 de euro ca să petreacă o vacanță de trei săptămâni în Coreea de Nord, unde au parte doar de... surprize.

dictatura paranoia foame coreea de nord feature

Namibia, Cazanul Diavolului

2022
6.08

Documentarul prezintă frumusețea, diversitatea, dar și extremele vieții din Namibia, un ținut al contrastelor.

namibia cazanul diavolului
>